آخرین نوشته ها
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۹۰٫۳۰۹ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۷۲ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱۹۸
بازدید از این یادداشت : ۲۶۶

پر بازدیدترین یادداشت ها :
مقدمه
ملا محمد علی فاضل خراسانی (۱۲۶۲ – ۱۳۴۲ ق.) شرحی ناتمام بر دعای عرفۀ حضرت سید الشهداء علیه السلام دارد که با تصحیح استاد سید جلال الدین آشتیانی منتشر شده است (مشهد: بنیاد پژوهشهای اسلامی، ۱۳۸۱ ش.).
این شرح تا جملۀ «وفّقتني لما یُزلفني لدیک» رسیده و به اتمام نرسیده است. آنچه چاپ شده، از آغاز دعا تا همین جمله است.
فاضل خراسانی ضمن شرح عبارت «و للجبابرة قامع» (ص ۱۴۷ کتاب) اشاره ای به حملۀ روس تزاری به حرم مطهّر رضوی در سال ۱۳۳۰ ق. دارد که از دید تاریخ نگاران پنهان مانده، چون بطور عادّی به نظر نمی‌رسد که در خلال یک کتاب که در باب عقاید و شرح دعا باشد، اشاره ای تاریخی بتوان یافت.
به هر حال، عین عبارت ایشان در اینجا نقل می‌شود؛ بدان امید که پژوهندگان در باب تاریخ خراسان و به ویژه تاریخ حرم مطهّر رضوی علیه السلام را به کار آید.
فاضل خراسانی می‌نویسد:
«و من جملة قمعه للجبابرة قمعه تبارک و تعالی لسلطان الرّوس، المسمّی ب نیکلا، الذي وقع في زماننا بواسطة تکبّره و تجبّره و سوء أدبه و جسارته بالنّسبة إلی المشهد المقدّس الرّضوي، علی ساکنه و مشرّفه آلاف التحیّة و السّلام، حیث جعل ذلک المشهد المقدّس و البقعة المبارکة هدفاً و غرضاً لبنادق التّوب و قصد تخریبها و هدمها.
فقمعه الله تبارک و تعالی بأشدّ القمع، بحیث لم یبق من هذا الملعون و لا من عشیرته و قومه أحد؛ مع شدّة بأسه و کثرة عساکره و جنوده و سعة ممالکه، بحیث لم یکن علی بسیط الأرض أحد من السّلاطین یماثله في القوّة و الشدّة و سعة المملکة.
فصار کأن لم یکن شیئاً مذکوراً، و کذلک أخذ ربّک إذا أخذ القری إنّ بطشه ألیم شدید».

اینک ۱۳۳ سال از این رویداد می‌گذرد، که به تعبیر مرحوم فاضل خراسانی خداوندِ قامع الجبابرة کیفر کردار آن مهاجم را به گونه ای آشکار فرادید مردمان نهاد.
از لطف خدای علیّ اعلی که خود را به صفت «إنّ ربّک لبالمرصاد» وصف می‌فرماید، امید چنان می‌بریم که امر ظهور امام امم، حضرت بقیّة الله عجل الله فرجه را مقدّر سازد؛ ظهوری که امامان معصوم علیهم السلام با توصیف «یصلحه الله في لیلة» و «لا تأتیکم إلّا بغتة» از آن سخن گفته‌اند.
پنجشنبه ۲ دي ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۸
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت